Ukraina zamierza kupić rakiety Patriot – czy dojdzie do transakcji?

Czy USA sprzedadzą Ukrainie pociski Patriot?
Czy ewentualna chęć zakupu ma na celu umiędzynarodowienie konfliktu ukraińsko rosyjskiego?
Jakie jest zdanie ekspertów Triple Sea Foundation? 

Ukraina poinformowała USA o chęci zakupu trzech baterii pocisków przeciwlotniczych Patriot w tak zwanej konfiguracji rumuńskiej. Kraj ten jest gotów, wedle zapowiedzi, zapłacić za jedną baterię około 750 milionów USD.
Przedstawiciele administracji amerykańskiej wyjątkowo chłodno podchodzą do tej oferty.

Podstawa filozoficzna:
“Nie zawsze piękna twarz idzie w parze z pięknym sercem”.
Przysłowie wietnamskie

Co wiemy o transakcji?

• Ukraina, pomimo posiadania rozbudowanego sektora militarnego i całkiem sporego zaplecza naukowo – technicznego, chce kupić produkt w konfiguracji rumuńskiej, tj. bez jakiegokolwiek transferu technologii.
• Trzy baterie w tzw. konfiguracji rumuńskiej posiadają radary, tzw. sektorowe, typu AN/MPQ-65. To oznacza, że mają bardziej ograniczone możliwości od planowanych polskich zestawów rakietowych Wisła i na przykład jedna bateria nie będzie w stanie bronić Kijowa przed atakami ze wszystkich stron.
• Wdrożenie sprzętu musiałoby wiązać się z kolejnymi, bardzo dużymi wydatkami. Zdaniem TSFE są one zbyt duże, jak na ukraińskie możliwości finansowe.

Możliwe reperkusje:

• Zaognienie sytuacji pomiędzy Rosją a USA i NATO, na skutek dostarczania Ukrainie nowoczesnej broni,
• Przedostanie się technologii amerykańskich systemów przeciwlotniczych w ręce rosyjskie na skutek działania rosyjskich szpiegów oraz zdrajców w armii ukraińskiej,
• Możliwość zdobycia systemów Patriot przez jednostki armii rosyjskiej, rozpracowania go i przygotowania środków rakietowych i lotniczych, mogących skutecznie z nim walczyć. Cios w obronę przeciwlotniczą USA a także wszystkich krajów, które zakupiły system Patriot. Ogromne zagrożenie dla wszystkich krajów, które opierają obronę powietrzną średniego zasięgu o system Patriot,
• Możliwość dalszego dostarczenia systemu albo jego danych do Chin. Reperkusje – jak wyżej.

Jaki jest prawdopodobny cel zakupu systemu Patriot przez Ukrainę?

Eksperci Triple Sea Foundation uważają, że celem Ukrainy nie jest wzmocnienie obrony powietrznej, ani zacieśnienie więzów z NATO. Ukraińscy politycy doszli do wniosku, że zakup systemu wzmocni relacje amerykańsko-ukraińskie. Zakup systemu spowoduje, że na terytorium Ukrainy, na kilka lat, znajdą się amerykańscy żołnierze i specjaliści, którzy będą szkolić załogi. Zakup systemu bez offsetu spowoduje, że na terytorium Ukrainy znajdzie się amerykańskie centrum serwisowe, z amerykańskim personelem.

Ukraińcy politycy uważają, iż tak wrażliwy system będzie broniony przed dostaniem się w niepowołane ręce. Zatem, w razie kolejnego konfliktu między Rosją a Ukrainą, amerykańskie wojsko będzie chronić system, a tym samym, Ukrainę. Amerykańscy żołnierze mają działać odstraszająco na poczynania Rosji, a być może w razie konfliktu, mają zostać wciągnięci w walkę (np. w obronie przejętej baterii). Celem ostatecznym i najważniejszym jest umiędzynarodowienie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.

Podsumowanie:
Eksperci Triple Sea Foundation uważają, że USA nie sprzedadzą Ukrainie systemów Patriot.

Opracowanie:
Triple Sea Foundation Experts

 

————————————————————————–

MENU

-> POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

-> ANALIZY TSFE

-> OPINIE TSFE

-> TO CO WAŻNE

-> KONFERENCJE I WYDARZENIA

-> O NAS

-> TSFE NA FACEBOOK

-> TSFE NA TWITTER

-> POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Dodaj komentarz